skip to Main Content
BİZİ ARAYIN +90 272 213 49 50

Özel hayatın gizliliğini ihlal

 

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kişilerin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı bir suçtur. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişiler ise iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İhlal suçunun hukuki konusu, kişilerin gizli yaşam alanının, yani mahremiyetinin, korunmasına ilişkin kamusal yarardır.

Suç Nasıl İşlenebilir

Özel hayat

özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
özel hayatın gizliliğini ihlal suçu

suçu, kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü, ses veya yazıları izinsiz olarak kaydetme, yayma veya ele geçirme şeklinde işlenebilir. Suçun işlenmesi için aşağıdaki şartların bulunması gerekir.

Kişinin özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesi.
İhlal edilen özel hayatın, yasal olarak korunması gerektiği.
İhlal edilen özel hayatın, yasal olmayan yollarla toplanması, kullanılması veya yayınlanması.
İhlal edilen özel hayatın, yasal olarak korunması gerektiği kişinin rızasının alınmamış olması.
İhlal  suçunun hukuki konusu, kişilerin gizli yaşam alanının, yani mahremiyetinin, korunmasına ilişkin kamusal yarardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle suçu işleyen kişinin kimliğini tespit etmek ve suçu kanıtlamak için delilleri toplamak gerekmektedir. Daha sonra, suçun işlendiği yerin savcılığına veya emniyet birimlerine başvurarak şikayetçi olunabilir.

 Afyon avukat büroları arasında bulunan Çankaya&Kurt Hukuk Bürosu Özel hayatın gizliliğini ihlal hizmeti vermektedir. İletişim:

www.instagram.com/cankayakurthukuk

www.facebook.com/cankayakurthukuk