skip to Main Content
BİZİ ARAYIN +90 272 213 49 50

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir?

Boşanma avukatı ücreti genellikle davalık veya müvekkil olarak ayrı ayrı belirlenir. Davalık ücretleri, avukatın zamanını ve çalışmasını kapsayan bir ücret olup, müvekkil ücretleri ise müvekkilin avukatın yaptığı çalışmalar sonucunda elde ettiği kazanç veya tasarrufları kapsar.

Afyon boşanma avukatı ile başka bir il veya ilçedeki avukatın isteyeceği ücreti farklılık gösterebilmektedir.

Afyon boşanma avukatı için 2023 yılında tavsiye niteliğindeki ücretler;

Anlaşmalı boşanma davası ücreti 20.000,00 TL

Çekişmeli boşanma davası ücreti 40.000,00 TL olarak belirlenmiştir.

 

Boşanma Avukatı Ücretleri Değişir Mi?

 

Boşanma davalarında ücretler genellikle yapılacak işin ne kadar süreceğine, hangi ilde-ilçede olacağına ve o işin zorluğuna-yoruculuğuna göre belirlenir ve avukatlar taraflar arasında anlaşmaya varılması durumunda çalışmaya başlarlar. Bu ücretler genellikle avukatın deneyimine, mesleki bilgisine, yaptığı çalışmanın zorluğuna ve hukuki süreçlerin uzunluğuna göre değişiklik gösterir.

Boşanma davasının boşanma avukatı tarafından takip edilmesi durumunda da avukatın talep edilen ve mahkemece belirlenecek olan tazminat miktarından % olarak pay alma hakkı söz konusudur. Ayrıca davanın kazanılması halinde afyon boşanma avukatın emek-mesai ve başarısının karşılığı olarak düzenlenen karşı vekalet ücreti de avukata aittir. Yine bu miktarların icraya konulması sonrasında ortaya çıkan icra vekalet ücreti de avukata aittir.

Duruma afyon boşanma avukatı açısından bakacak olursak, Çekişmeli boşanma davası için avukatlık vekalet ücreti talep eden avukat ayrıca tazminat miktarı üzerinden genellikle %15-%25 oranda bir ücret de talep edebilir. Dolayısıyla belirlenecek avukatlık ücreti kaç TL ise o miktar avukatlık ücreti + tazminat tutarının %15-25’i oranında ücrete hak kazanır.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Şekilde Ödenir?

Avukatlar ayrıca, davalık ücretlerini ön ödeme olarak talep edebilir veya müvekkilin tasarruflarının bir kısmını veya tamamını ücret olarak kabul edebilirler. Bu nedenle, boşanma avukatı ücretleri önceden belirlenmemiş olabilir ve taraflar arasında anlaşmaya varılması gerekebilir. Boşanma avukatı ücreti ücretin yarısı peşin yarısı ise taksitlendirilmek suretiyle ödenebileceği gibi, tamamı peşin veya tamamı kredi kartıyla da ödenebilmektedir.

Boşanma Davalarında Harç Ücreti Ne Kadardır?

Boşanma davalarında genellikle yalnızca boşanma davası ve ferileri niteliğinde olan tazminat,nafaka davası açılıyorsa maktu harca tabiidir. Bu nedenle mahkeme veznesine yatırılacak harç ücreti yaklaşık 1000 TL civarındadır, 2024 yılı itibarıyla bu miktar artacaktır.

 

 

Boşanma Davalarında Ücreti Kim Öder?

 

Anlaşmalı boşanma davasında genellikle ücreti taraflar ortak ödeyebileceği gibi aksi taraflarca kararlaştılabilir. Çekişmeli boşanma davalarında ise ücreti davayı açan, avukata vekalete veren kişi öder. Karşı vekalet ücreti ise dava sonucunda haksız çıkıp aleyhine hüküm verilen tarafça ödenir.

 

Afyon avukat büroları arasında bulunan Çankaya&Kurt Hukuk Bürosu boşanma avukatı  alanında da hizmet vermektedir. İletişim:

www.instagram.com/cankayakurthukuk

www.facebook.com/cankayakurthukuk